събота, 18 май 2013 г.

Дания и Норвегия са сред първенците по отношение на електронното фактуриране

Разпространението на електронното фактуриране в Скандинавските страни нараства бързо. Към момента Дания и Норвегия имат водеща позиция спрямо останалите, следвани от Швеция, като изненадващо процесът на преминаването към електронно фактуриране е най-бавен във Финландия.
Според проучване на Itella Information в Скандинавските страни и Русия за по-малко от три години делът на електронно фактуриране е нараснал средно с 18% в сравнение с 2010 г. В това отношение Норвегия е претърпяла най-голямо развитие, като във Финландия преходът към електронно фактуриране също започва да набира скорост.
Дания и Норвегия изразяват най-голямо предпочитание за получаване на всички фактури в електронен вид. Финландия от своя страна е най-големият привърженик на хартиените фактури сред всички страни, участвали в проучването, независимо от факта, че е сред пионерите, въвели електронното фактуриране.
През 2012 г. 76% от фактурите в Дания и 69% от тези в Норвегия са получени по електронен път. Съответно процентите при Швеция, Финландия и Русия са 46%, 41% и 31%.


Когато става въпрос за електронни фактури, всички страни участващи в проучването изтъкват информационната сигурност като един от най-важните аспекти. Желанието за придържане към рутинното обработване и архивиране на хартиени фактури отстъпва, тъй като електронното фактуриране гарантира достъпност, лесна употреба и икономичност.
Несъмнено, цялостното преминаване от хартиени към електронни фактури би било най-ефективно, ако електронното фактуриране бъде въведено като задължително, следвайки примера на Дания, която задължава бизнеса да издава само електронни фактури към публичния сектор.
Потребителите ще приемат изцяло електронното фактуриране, ако нищо друго не бъде предложено като алтернатива или ако се заплаща допълнителна такса за хартиения вариант. От друга страна, потребителите са мотивирани да експериментират, загрижени са за опазването на околната среда и не на последно място биха желали да намалят своите разходи.
Проучването, проведено от Itella показва, че до 2-3 години електронното фактуриране ще е все още най-предпочитаният начин на фактуриране в Норвегия, Дания и Швеция, а принтираните фактури ще са най-използвани във Финландия, докато Русия продължава да се придържа към фактурите, изпратени по e-mail.


сряда, 15 май 2013 г.

Електронното фактуриране заема важна роля в борбата със забавените плащания


Голяма част от плащанията при търговски сделки между бизнеса и държавните органи се извършват много по-късно от посочения в платежните фактури срок. Това струва скъпо на бизнеса и не рядко води до изпадане в несъстоятелност на малки и средни предприятия (МСП), закриване на работни места и нереализиране на бизнес възможности.
В стремежа си да сложи край на забавянето на плащанията, Европейският съюз прие Директива 2011/7/ЕО относно борбата със забавяне на плащанията по търговски сделки. Приетата директива задължава държавните органи да извършат плащанията за получени стоки и услуги в срок от 30 календарни дни, а при извънредни обстоятелства — в срок от 60 дни. Дружествата следва да извършат плащане по получените от тях фактури в срок от 60 календарни дни, освен ако изрично е договорено друго. Предприятията ще имат право да изискват лихва (с поне 8 процентни пункта от основния лихвен процент на Европейската централна банка) при забавяне на плащане, както и да получат минимална фиксирана сума от 40 евро като обезщетение за разходите по събиране на плащане. Те могат да изискват и обезщетение за всякакви оставащи разходи по събирането на плащания в разумни размери.
От друга страна, чрез ранните плащания предприятията могат да се възползват от т. нар. „динамична отстъпка“ (dynamic discount). Тя позволява на търговците да променят динамично установения платежен срок, за да стимулират по-бързото плащане на задълженията по фактури. Електронното фактуриране спомага за навременното получаване на фактурите, което позволява на клиентите да спестят пари като се възползват от отстъпките за ранно плащане, предложени от търговеца.