четвъртък, 25 февруари 2016 г.

Mрежата PEPPOL става задължителна за централните правителствени агенции на Швеция от 2018 г.


ESV - Шведският национален управляващ финансов орган, прие разпоредба относно електронните обществени поръчки в шведските централните правителствени агенции. Основната промяна е свързана с изискване, според което от ноември 2018 г. всички правителствени агенции са задължени за използват мрежата PEPPOL (Pan-European Public Procurement Online) за процесите, свързани със заявки и фактуриране.
Приетата разпоредба от ESV посочва изрично, че централните правителствени агенции ще имат възможността да използват мрежата на PEPPOL, както и да се регистрират като доставчици на PEPPOL BIS съобщения. Това е важна стъпка, която допринася за приемането на PEPPOL в Швеция и подпомага дейността на доставчиците към правителството.
Проектът PEPPOL стартира през 2008 г. във връзка със стратегията на Европейския съюз за преминаване към електронни обществени поръчки (e-Procurement).
PEPPOL позволява на търговските партньори да обменят електронни документи чрез използването на стандарти за това. Чрез платформата за обществени електронни поръчки се внедрява набор от технически спецификации във вече съществуващите платформи за електронно провеждане на обществени поръчки с цел постигане на оперативна съвместимост в рамките на Европа.
PEPPOL се състои от 3 основни елементи: мрежата PEPPOL (PEPPOL Transport Infrastructure), спецификациите за документите (PEPPOL Business Interoperability Specifications - BIS) и регулаторната рамка за управление на мрежата (PEPPOL Transport Infrastructure Agreements).
Източник: E-Invoicing Platform, Инфобизнес

петък, 19 февруари 2016 г.

5 млрд. електронни фактури ще бъдат обменени в B2B сегмента в Европа през 2016 г.

Според доклад на Billentis пазарният ръст на електронното фактуриране в европейските страни е висок и устойчив. През 2016 г. се очаква да достигне 14% в сегментите B2B/B2G/G2B и 11% в B2C сегмента. Обемът на обменените електронни фактури в Европа в B2B сегмента ще достигне 5 млрд., а в B2C сегмента - 2,8 млрд.
За сравнение - очакваният ръст в Северна Америка е около 18%, като броят на обработените е-фактури в B2B сегмента ще достигне 3,2 млрд., а в B2C сегмента – 4 млрд.
Обемът на фактурите, обменени директно между търговски партньори в европейските страни нараства с по-бавни темпове спрямо обема фактури обменени през B2B мрежи. През 2016 г. се очаква обемът на е-фактури, обработени от оператори на мрежи, да се увеличи със 17% в сегментите B2B/B2G/G2B, а в B2C сегмента увеличението ще достигне 12%.
Според проучване проведено между 20 000 компании и 15 000 потребители, лидери в електронното фактуриране в световен мащаб са Бразилия, Мексико, Скандинавските страни и Естония, където над 40% от фактурите в B2B сегмента през 2016 г. се очаква да бъдат електронни. Към момента в Бразилия и Мексико на година се обработват средно около 16-17 млрд. електронни фактури, а сред останалите първенци в страните от Латинска Америка са Чили, Колумбия, Еквадор, Перу и Уругвай. Западна Европа ще отбележи ръст между 15-40%, а в Източна Европа обемът на електронните фактури ще достигне средно 15%.
Източник: Billentis/Bruno Koch, The Paypers