вторник, 26 август 2014 г.

Задължително електронно фактуриране в Молдова, Словения и Франция в B2G сегмента

Съгласно решение на правителството на Молдова, от 1 септември 2014 г. 150 обществени институции ще бъдат задължени да се свържат с молдовската платформа за E-фактуриране, за да получават и обработват автоматично електронни фактури. Целта на тази стъпка е да се ограничи рискът от корупция в процеса на възлагане на обществени поръчки, за да се увеличи прозрачността на обществените институции и да се намалят административните разходи.
Молдова се присъединява към все по-дългия списък на страни, които извършват преход към електронно фактуриране. От 1 януари 2015 г. в Словения ще бъде задължително за публичната администрация да получава електронни фактури. Всички местни доставчици на правителството и публичната администрация следва да предoставят единствено електронни фактури. Следователно плащания на фактури на хартиен носител няма да бъдат извършвани. Словенското правителство, Националната търговска камара, данъчната администрация и банките са единодушни относно приемането на националния стандарт за E-Фактура (eSlog XML), който се основава на международния стандарт GS1 с PDF визуализация.
Франция също планира задължително E-фактуриране в B2G сегмента на базата на публикувания в страната указ, който изисква всички организации от публичния сектор да използват електронно фактуриране най-късно до 2020 г. Големите доставчици към публичния сектор следва да преминат към електронно фактуриране през 2017 г., а малките и средни предприятия – не по-късно от 2020 г.
Източник: E-Invoicing Platform

петък, 1 август 2014 г.

6 млрд. сметки и фактури ще бъдат разменени по електронен път през 2014 г. в Европа

От 500 млрд. издадени фактури и сметки в световен мащаб, очакванията са, че около 40 млрд. ще бъдат разменени по електронен път през 2014 г. (14 млрд. сметки и 26 млрд. фактури). 25 млрд. от тях произлизат от Латинска Америка, 7 млрд. от Северна Америка и 6 млрд. от Европа.
Разпределение  на издадените фактури и сметки по сегменти може да бъде видяно в таблицата по-долу:
Сегмент
Минимален обем
B2C/G2C
330 млрд.
B2B/B2G/G2B
170 млрд.
Общо
500 млрд.

Факт е, че обемът на издадените фактури и сметки се увеличава всяка година с 2-3%, а причините за това са следните:
  • увеличаване на броя на населението, домакинствата и предприятията;
  • увеличаване на оборотния капитал на доставчиците и тяхното нежелание да издават фактури веднъж на няколко месеца, а след всяка една доставка;
  • правни причини – някои страни (особено в рамките на Европейския съюз) задължават доставчиците да изпращат сметки и фактури не по-късно от 15-30 дни след доставката на дадена стока;
  • по-ниската цена на електронните фактури позволява на доставчиците да изпращат фактури значително по-често.
Ситуацията в Европа, по отношение на броя издадени фактури, според данни на Billentis, е следната: очакваният обем издадени фактури за 2014 г. е около 34 млрд., а през 2015 г. е твърде вероятно да надмине 35 млрд. Приблизително половината от този брой фактури ще бъдат изпратени към B2C сегмента, а останалата към компаниите и публичния сектор (B2B, B2G, G2B) като около 6 млрд. от тях ще бъдат разменени по електронен път.

Източник: "Billentis"