петък, 26 април 2013 г.

Световен лидер в електронното фактуриране направи следваща стъпка в сегмента B2C




С навлизането на електронното фактуриране над 90% в Бразилия, страната се превръща в световен лидер в тази област. Благодарение на внедряването на задължителното електронно фактуриране преди няколко години, достигането на този процент е вече реалност.
Наскоро беше стартиран проектът "Nota Fiscal Eletrônica para Consumidor Final", или NFC-e, с цел издаване на електронни фактури за крайните потребители в Бразилия. NFC-е следва същия технически и операционен модел на NF-e (B2B/B2G), използван за всички индустрии и компании за търговия на едро в Бразилия. 
Пилотният проект за NFC-e в момента е в ход: 7 държави и 30 компании доброволци от различни браншове като супермаркети, аптеки, универсални магазини, магазини за строителни материали и за електрическо и електронно оборудване участват в пилотната схема.
Целта на проекта NFC-е е да замени използваните до днес фискални принтери в търговията на дребно с изцяло електронно решение. То ще се базира на XML файл, употреба на електронен подпис и потвърждаване на данните онлайн, преди процеса на продажба да е завършен. В случай че стойността на покупка надвишава 5000 щатски долара, е задължително за потребителя да се идентифицира в NFC-e.
Очакванията на инициаторите са за разпространение на NFC-e в по-голяма част от Бразилия през втората половина на 2013 г.

вторник, 16 април 2013 г.

Е-фактурирането помага за намаляване на платежните измами

Изразът „платежни измами“ звучи достатъчно страшно във времената, когато се появяват нови и нови схеми за злоупотреби, и обемът на откраднатите средства расте главоломно. Оказва се, че електронното фактуриране може да се справи с много от механизмите за измама, благодарение на стриктния автоматизиран контрол на данните и електронния път на движение на документите.

Ето как използването на електронни фактури може да предотврати някои от най-често използваните методи за измама в световен мащаб.

Дублирани плащания

Случаите на неколкократно заплащане на една и съща фактура от получателя не са изключения. Грешката може да е неволна или напротив, при което платецът не винаги осъзнава, че е платил неколкократно.
Използването на система за електронно фактуриране, като eFaktura.bg, не позволява изпращането на документи с еднакви номера, което изключва злоупотреба от страна на издателя. Получателите също имат постоянен достъп до електронен архив, където могат да правят справка за получените и платени по електронен път фактури.

Фактури за фиктивни услуги

Друга схема на злоупотреби включва издаването на фактури за фиктивни сделки и услуги за малки суми. Немалко компании автоматично плащат входящите фактури, още повече, че разследването на такъв тип плащания с неясен произход често излиза по-скъпо от стойността на самото плащане.
Когато една компания предпочита да получава фактурите в електронен вид, тя има много по-голям контрол върху източника им  - ако те се импортират директно в ERP или счетоводната система, това изисква разпознаване на контрагента, от който е издадена фактурата.
eFaktura допринася за значително намаляване на рисковете от получаване на фактури от нелегитимни фирми, защото всеки издател в системата е подписал договор за използване на услугата и подписва фактурите с електронен подпис, което прави идентификацията му много лесна.

Подмяна на атрибутите за плащане

Зачестява практиката на подмяна на атрибутите за плащане на реални контрагенти. Най-често това става чрез официално писмо, което използва логото и атрибутите на определена фирма доставчик. В него обикновено се казва, че дадената фирма е сменила банковата си сметка и се налага актуализация в атрибутите за плащания към нея. Ако съответният служител приеме писмото за легитимно и смени банковата сметка за плащане на фактурите към този доставчик с уж новата такава, могат да бъдат платени няколко фактури, преди да се установи, че парите не отиват на правилното място.
Такъв сценарий на практика не съществува в системата eFaktura, защото там документите не могат да бъдат фалшифицирани, заради защитата, която електронният подпис осигурява. От друга страна системата предлага възможност за актуализиране на банковата сметка, посочена във фактурата, директно от издателя, както и сигурен канал за обмяна на електронни пратки между издател и получател, който е много по-бърз и евтин начин за комуникация с контрагентите.
За да се възползвате от всички модерни предимства, които системата eFaktura предлага, посетете сайта на услугата.

понеделник, 15 април 2013 г.

БАКБ и БОРИКА - БАНКСЕРВИЗ с общ проект за безконтактни плащания

Българо-Американска Кредитна Банка (БАКБ) въвежда безконтактните карти Debit MasterCard PayPass. Банката е първата в системата на картовия оператор Борика-Банксервиз, която въвежда такава технология. Картите ще бъдат издавани едновременно с ПИН за плащане и теглене в брой и с парола за плащания в интернет.

„Проектите, които изпълнихме с БАКБ бяха много амбициозни и много иновативни – каза Любомир Цеков, изпълнителен директор на Борика-Банксервиз, основен партньор на БАКБ при разработването на проекта. – Голямо внимание бе обърнато и на сигурността на картопритежателя.” По негови думи, въвеждайки новите карти и свързаните с тях услуги, по този показател БАКБ е изпреварила много други търговски банки, предлагащи подобни продукти.



С въвеждането на иновативни технологии и нови системи за плащане БАКБ предлага решение за всеки бизнес клиент и физическо лице, което банкира често и търси оптимизиране на времето и условията си – коментира Цветелина Бориславова, председател на Надзорния съвет на БАКБ. – Новите ни дебитни карти от MasterCard са за тези, които биха се възползвали от предимствата на кредитните карти, но със собствени средства и без оценка на кредитоспособност и документи за доходи.”

При плащания на стойност до 50 лв. новите дебитни карти на БАКБ няма да изискват въвеждане на ПИН. По думите на Славка Вълкова, директор „Карти и мобилни плащания” целта е да се ускори максимално процесът при ежедневните разплащания, където скоростта е важна както за търговеца, така и за потребителя. При по-големи суми, с цел сигурност, клиентът все пак ще трябва да въведе своя ПИН код. Друг интересен момент в новата услуга на БАКБ е безплатното теглене от банкомат, независимо на коя банка е той.

Всичко това се допълва и от възможностите за дистанционно обслужване. Картите и ПИН писмото могат да бъдат доставяни на посочен от клиента адрес. От началото на следващата година се очаква Борика-Банксервиз да въведе специално за БАКБ услуга за доставяна на ПИН кода чрез SMS.

Според Вълкова към момента с новите дебитни карти на БАКБ може да се плаща в около 1000 търговски обекта, на територията на България. До края на следващата година се очаква тяхната бройка да нарасне до 5000, което по нейни думи е една добра стартова критична маса.

Занапред БАКБ планира да стартира предлагането и на кредитни карти, а също така и да уеднакви възможностите за обслужване, които потребителите получават в банковия клон и онлайн в т.нар. Виртуална банка.

„Всички преживяваме трудни времена поради икономическата криза и начинът да я преодолеем е чрез преоткриване бизнеса си – сподели Габриел Гита, мениджър „Бизнес развитие” Централна и Източна Европа в MasterCard Europe. – Единственият начин това да се случи са иновациите, като тяхната основна цел е да опростяват живота на хората. Мисля, че това, което БАКБ представя е чудесна илюстрация за иновативно обслужване.” По негови думи безконтактните банкови карти PayPass на MasterCardса представени преди около 10 г. в САЩ и в момента се използват и в момента са на разположение в 48 държави по света и се приема в близо 550 хил. търговски обекта. Гита определи сегашното развитие на PayPassв световен мащаб като рекордно и изпреварващо останалите играчи на пазара като основната причина за това е простата им употреба.

Според Гита PayPass картите проправят път на следващата голяма стъпка при технологиите за разплащане, а именно използването на мобилни устройства вместо банкови карти.

източник: itforumbg.net

Електронни услуги от НОИ




Националният осигурителен институт разширява списъка на електронните услуги. От 8 април 2013 г. осигурените лица ще могат по електронен път да подават заявления за ползване на четири административни услуги:

- издаване на осигурителни книжки,
- издаване на удостоверение за месечен размер на получаваната сума от пенсия/и и добавка/и, 
- издаване на удостоверение за изплатени парични обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване и парични обезщетения за безработица.

Четирите нови електронни услуги са достъпни на интернет страницата на НОИ в рубрика „Е-услуги"/„Административни услуги". На сайта са публикувани техни подробни описания, както и инструкции за попълване и подаване на заявленията, заплащане и получаване на документите. В същата рубрика е включена и част за контакти по електронен път с компетентните структури на НОИ за отправяне на въпроси, сигнали и жалби.

Топлофикация Пловдив издава електронни фактури



Клиентите на EVN България Топлофикация в Пловдив вече могат да заявят ползването на електронна „е-фактура” вместо получаване на хартиена фактура. Клиентите трябва единствено да посочат електронния адрес (e-mail), на който биха искали да получават своята „е-фактура”. По този начин всеки клиент лесно и удобно ще разполага със своята фактура по всяко време. За целта не се изисква наличието на електронен подпис от страна на клиента. При заявяване на електронна фактура клиентите няма да получават фактура на хартиен носител. Фактурите ще се получават на адрес www.efaktura.bg 
Подробна информация за услугата клиентите ще получат заедно с мартенските фактури за консумирана топлоенергия.
Изчисленията на EVN България Топлофикация показват, че ако всички клиенти на централно топлоснабдяване в Пловдив изберат „е-фактура”, това би довело до спестяване на приблизително 1900 кг хартия годишно, равняващи се на 36 дървета.