вторник, 4 декември 2012 г.

Промени в Закона за ДДС улесняват е-фактуриране!


Промени, във връзка с изискванията на Директива 2010/45/ЕО на Съвета относно общата система на данъка върху добавената стойност, наложиха изменения в зДДС, които влизат в сила от 1 януари 2013 г. Тези промени засягат и електронното фактуриране.
Накратко, с промените ще определят условията и правилата за фактуриране на доставки, с цел ясно да се разграничи държавата-членка, чиито правила за фактуриране се прилагат. Измененят се някои изисквания относно информацията, която да се посочва във фактурите, за да се постигане по-ефикасен данъчен контрол и равнопоставено третиране на трансграничните и националните доставки, както и електронно фактуриране. Най-важната промяна е, че фактурите на хартиен носител и електронните фактури следва да се третират равнопоставено, независимо от избора на данъчно задълженото лице. Предвидено е задължение за гарантиране автентичност, цялост и четливост на фактурите. Автентичността на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на фактурата и известието към фактурата се осигуряват чрез какъвто и да е контрол на стопанската дейност, при който се установява надеждна одитна следа. Автентичността и целостта на електронните фактури могат да бъдат осигурени чрез използване на определени съществуващи технологии, като например електронен обмен на данни и електронен подпис. При съхраняването на фактури с помощта на електронни средства, гарантиращи онлайн достъп до съответните данни, за целите на контрола данъчно, задължено лице следва да осигури онлайн достъп на компетентните органи на държавата-членка, в която е установено, а когато ДДС е дължим в друга държава-членка - на компетентните органи на последната.

Ето и извадка на новите текстове, които късаят електронното фактуриране:

чл. 113  (12) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Електронни фактури и електронни известия към фактури се смятат за издадени на датата, на която доставчикът или друго лице, действащо от негово име, предостави фактурите и известията към фактурите, така че да могат да бъдат получени от клиента.

чл. 114  (6) (Изм. изцяло - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.; изм., бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Всяко данъчно задължено лице по избран от него начин осигурява от момента на издаването им до края на периода на съхранението им автентичността на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на фактурите и известията към фактурите, издадени от него или от негово име, както и на получените от него фактури и известия към фактури, независимо от това дали са на хартиен носител, или в електронна форма.
 (7) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Фактурата може да не съдържа реквизитите по ал. 1, т. 12, 14 и 15, когато сумата на данъчната основа и данъкът не превишават 100 евро или тяхната равностойност в левове, с изключение на документиране на доставките с място на изпълнение на територията на друга държава членка, на вътреобщностни доставки и на дистанционни продажби на стоки.
(8) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) В случаите по чл. 111а, ал. 3 издадената от данъчно задълженото лице - доставчик, фактура може да не съдържа реквизитите по ал. 1, т. 12 и 13.
 (9) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Документирането на доставките с електронни фактури и електронни известия към фактури се извършва, при условие че това документиране се приема от получателя с писмено или мълчаливо съгласие.
(10) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Гарантирането на автентичността на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на фактурата или известието към фактурата се осигурява от данъчно задълженото лице чрез всякакъв контрол на стопанската дейност, който създава надеждна одитна следа между фактурата или известието към фактурата и доставката на стоки или услуги.
(11) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Освен чрез контрола на стопанската дейност по ал. 10 автентичността на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на електронна фактура и електронно известие към фактура се осигуряват чрез следните примерни технологии:
1. квалифициран електронен подпис по смисъла на Закона за електронния документ и електронния подпис, или
2. електронен обмен на данни.

...

Съхраняване на документи
 Чл. 121. (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.; изм., бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.)  (1) Всяко данъчно задължено лице осигурява съхраняването на данъчните документи, издадени от него или от негово име, както и на всички получени от него данъчни документи до 5 години след изтичане на давностния срок за погасяване на публичното задължение, което документите удостоверяват.
 (2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Автентичността на произхода и целостта на съдържанието на данъчните документи, както и тяхната четливост трябва да бъдат гарантирани по време на целия срок на съхраняване. Когато данъчните документи се съхраняват чрез електронни средства, в срока по ал. 1 данъчно задължените лица съхраняват и данните, осигуряващи автентичността на произхода и целостта на тяхното съдържание.
 (3) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Алинеи 1 и 2 се прилагат и по отношение на отчетите за извършените продажби по чл. 119 и 120 , регистрите по чл. 123, ал. 2 и 3 , както и за митническите документи за внос.

Право на достъп до данъчни документи, съхранявани с помощта на електронни средства

чл. 122. (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Когато данъчно задълженото лице съхранява с помощта на електронни средства, гарантиращи онлайн достъп до електронни фактури и електронни известия към фактури, издадени или получени от него, лицето е длъжно да осигури електронен (онлайн) достъп до съхраняваните данни на:
1. компетентните органи по приходите - когато лицето е установено на територията на страната, както и когато лицето не е установено на територията на страната, но данъкът за доставката е дължим в България;
2. компетентните органи на държавата членка, където данъкът е дължим - когато лицето е установено на територията на страната, а данъкът за доставката е дължим в друга държава членка.


Изпратен по електронен път


В понеделник (03.12.2012 г. бел. ред) Софийският градски съд реши да спре (до решаване на спора) вписването на искането на Алфа банк да придобие Икономедиа.

Само часове по-късно решението на съда беше публикувано на интернет страницата на Търговския регистър.

Как се случва тази бърза кореспонденция между институциите? Отговор ни дава придружителното писмо (също публикувано от Търговския регистър):




В писмото пише: "Съдебният акт е изпратен по електронен път."

Електронизацията и електронната кореспонденция дава възможност за бърза комуникация между институциите, както и спестява загуба на време, пари, хартия, куриери, пощенски разходи и т.н.

Щом софийският съд може да праща електронно, могат и другите институции. Може би е време електронната кореспонденция да се приложи в целия публичен сектор?

автор: Георги Ангелов
източник: www.ikonomika.org

понеделник, 3 декември 2012 г.

Как да попълним и подадем подоходната си декларация онлайн

Подаването на годишна данъчна декларация (ГДД) за физическите лица може да стане по стандартния начин - отивате в НАП и попълвате хартиената бланка. А можете да си спестите време, като направите това от офиса, или от дома. Освен това, подаването на ГДД по електронен път ще ви донесе отстъпка от дължимата сума. За да подадете годишна данъчна декларация онлайн, е необходимо да разполагате с Квалифициран електронен подпис (КЕП), издаден на ваше име. С желанието да насърчи масовото използване на електронни услуги, B-Trust обявява специална цена от 36 лв. с ДДС за комплект за персонален КЕП. За да се сдобиете с електронен подпис, е необходимо да направите онлайн заявка на адрес www.b-trust.org и да посетите един от офисите на "БОРИКА – БАНКСЕРВИЗ", откъдето да получите електронния си подпис. Процедурата отнема средно около 10-15 мин. Електронният подпис можете да използвате и за електронно банкиране, както и за обмен на документи с Държавната администрация.