Компаниите в Турция са свободни да изберат електронното фактуриране
пред традиционното до сега, но за някои от тях, които осъществяват дейност с продукти,
подлежащи на специално данъчно облагане – петрол, тютюневи изделия, алкохолни и
безалкохолни напитки, то е задължително.
В допълнение, данъкоплатците, които попадат в обхвата на задължителното електронното
фактуриране, са длъжни да предоставят своите счетоводни книги в електронен
формат до 1-ви септември 2014 година.
Ето и някои от правилата, свързани с електронното фактуриране в
Турция:
- Издателите на електронни фактури трябва да се регистрират като такива в приходната администрация.
- Всеки издател на електронни фактури автоматично става получател и е длъжен да приема електронни фактури, изпратени от всеки друг регистриран потребител.
- За разлика от европейския модел, изпращането на електронни фактури не се осъществява независимо от издателя до крайния получател. В Турция, приходната администрация действа като център на системата – поддържа платформа към която издателите изпращат фактурите си, след което данъчният орган поема отговорността за препращането им към получателя.
- По отношение на формата на електронните фактури е създаден XML формат с разширение (UBL-TR), предназначен да служи като единен общ формат за всички заинтересовани страни.
- За гарантиране на автентичност на произхода и ненарушимост на съдържанието на електронните документи, се изисква използването на електронен подпис, въз основа на финансов печат или електронен сертификат, издаден от „Съвета по научни и технологични изследвания на Турция“.
- Доставчиците на услуги за електронно фактуриране в Турция трябва да имат разрешение от правителството, което се предоставя само ако, наред с други критерии, доставчикът е регистриран под турско име и извършва операции основно за и в Турция.
Източник: E-invoicing platform